Velkosť a typ stanovišťa závisí od viacerých faktorov. Priestorové možnosti, dostupné financie na realizáciu, umiestnenie inžinierskych sietí na pozemku alebo charakter a vzhľad prostredia, v ktorom sa bude nachádzať. Dôležité sú tiež potreby na objem a počet smetných nádob. Kontajnerové stanovište môže byť v rôznych veľkostiach - S, M, L, XL. Nezabúdajte, že od roku 2022 postupne pribudnú nádoby na zber kuchynského odpadu a oleja.
Navrhnite alebo zrekonštruujte vlastné kontajnerové stanovište podľa základných požiadaviek mesta zhrnutých na str. 55 manuálu alebo použite niektorú z mestom ponúkaných projektových dokumentácií. K dispozícii sú 3 projektové dokumentácie, ktoré sú výsledkom súťaže Kontajnerové stojisko pre Bratislavu. Ušetríte tak čas, vaše stanovište bude vytvorené podľa manuálu a skrášli verejný priestor. Môžete využiť aj vlastnú projektovú dokumentáciu, v takom prípade trvá proces schválenia dlhšie.
Pozrite si manuál hlavného mesta pe stavbu a rekonštrukciu kontajnerového stanovišťa vo verejnom priestore. Manuál vypracoval Útvar hlavnej architektky.
Manuál kontajnerových stanovíšť
Dôležité vedieť
Udeľovanie dotácií na kontajnerové stanovištia sa riadi splnením podmienok manuálu mesta Bratislava. Odporúčame s manuálom oboznámiť aj zhotovitela stanovišťa.
Prečítajte si kompletné znenie pravidiel dotácie na podporu budovania a úpravy kontajnerových stanovíšť podľa manuálu pre stavbu a rekonštrukciu kontajnerového stanovišťa vo verejnom priestore.
Zásady poskytovania dotácie 2022
Informácie o dotáciách na budovanie alebo rekonštrukciu kontajnerových stanovíšť
Informácie o dotáciách za rok 2022
Informácie o dotáciách na budovanie alebo rekonštrukciu kontajnerových stanovíšť
Informácie o dotáciách za rok 2021
Triedenie odpadu niekedy pôsobí ako samostatná vedná disciplína. Bratislava vyprodukuje 10 % odpadu Slovenska. Odpadu každoročne pribúda a jeho správnym triedením prispievame k zelenšej planéte a prostrediu, v ktorom žijeme. Efektívnym triedením môžeme odpad znovu využiť a zhodnotiť. Prečítajte si ako triediť odpad do jednotlivých nádob a prispejte tak ku ekologickejšej Bratislave.
Zber kuchynského bioodpadu je Bratislava povinná zaviesť najneskôr k 1. januáru 2023, preto sa mesto rozhodlo jednotlivé mestské časti zapájať postupne. Tvorba komfortného systému pre obyvateľov si vyžaduje dlhší čas, takže so zberom sa začalo už na jeseň minulého roka v Lamači. A aj na základe skúseností zapojených Lamačanov a Lamačaniek z rodinných i bytových domov, pokračuje v tomto roku zber aj vo zvyšných 16 mestských častiach. Už v marci a apríli sme začali s odvozom kuchynského bioodpadu z domácností v Záhorskej Bystrici, Karlovej Vsi a Dúbravke. Postupne sa pridávajú daľšie mestské časti.
Môžeme si vytvoriť aj menšie stanovište než velkosť M, L, XL?
Áno,je k dispozícií tiež stanovište veľkosti S. Ak to miesto nedovoľuje,je možné využiť zásteny. Postupne v Bratislave pribudnú nádoby na zber kuchynského odpadu a olejov, preto odporúčame zvoliť väčšie stanovište, ak to priestor a Vaše možnosti dovoľujú.
Ako funguje pilotný zber jedlých olejov a tukov?
Pilotný projekt začína v druhej polovici júna 2021 rozvozom nádob do vybraných uzavretých stanovíšť v MČ Petržalka. Bude použitých 100 kusov špeciálnych 120 l nádob, ktoré sú upravené na zber oleja. Príslušní správcovia bytových domov a prislúchajúcich stanovíšť budú kontaktovaní priamym oslovením. Po vyhodnotení pilotného projektu a optimalizácií budú do projektu zaradené ďalšie mestské časti. Odvoz vyzbieraného oleja bude počas pilotného projektu realizovaný 1 x do mesiaca (v rámci tretieho týždňa v mesiaci). V prípade skoršieho naplnenia nádoby, správca nehnuteľnosti môže požiadať o mimoriadny odvoz odpadu: e-mailom na zakazka@olo.sk, prípadne telefonicky +421 2 50 110 111 (uvedené kontakty sú aj na nálepke na zbernej nádobe). Služba je pre obyvateľov zdarma.
Ako ovplyvní zber kuchynského odpadu kontajnerové stanovištia?
Nakoľko je postupne v roku 2022 plánované zavádzanie zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností, takisto sa zavádza zber jedlých olejov a najneskôr v roku 2025 bude aj povinnosť zberu a odvozu textilného odpadu, odporúčame predložiť vhodnú veľkosť stojiska aj s prihliadnutím na tieto zmeny. Pre biologicky rozložiteľný kuchynský odpad budú používané len 110/120 litrové a 240 litrové nádoby. Ich množstvo a takisto úbytok komunálneho odpadu budú závisieť od úrovne vytrieďovania. Predbežne pre kuchynský odpad odporúčame rátať s minimálne 240 litrami biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu na 18 osôb pri odvoze raz za týždeň. Pre zber jedlých olejov budú používané 120 litrové nádoby. Nádoby na textil zatiaľ nie sú presnejšie určené, predbežne možno rátať s veľkosťou ako pri nádobách na textil charitatívnych organizácií.