Hlavné mesto Slovenskej republiky Bratislava

Stromy v meste

Súčasťou zeleného životného prostredia nie sú len mestské lesy, ale ešte bezprostrednejšie – je to mestská zeleň. Ide o zeleň prístupnú verejnosti bez obmedzenia, nachádzajúcu sa na pozemkoch mesta a mestských častí. Zeleň zahŕňa všetky trvalé, ale aj krátkodobé vegetačné prvky, ako sú stromy, kry, trvalky letničky a cibuľoviny, trávnaté plochy, mobilná zeleň, strešné záhrady, usporiadané podľa zásad sadovníckej estetiky s viacfunkčnou kompozíciou, ktorá dopĺňa alebo skrášľuje dané prostredie. Je nenahraditeľnou súčasťou mestského organizmu. Jej význam je dôležitý z hľadiska bioklimatického, hygienického, ochranného a izolačného, architektonického a estetického, kultúrno-výchovného a rekreačného.

Prečo potrebujeme stromy v Bratislave?

Viac stromov v Bratislave znamená vyššiu kvalitu života. Stromy prinášajú do mestského prostredia veľké množstvo benefitov. Prečítajte si prečo v Bratislave stromy potrebujeme.

V lete zmierňujú horúčavy

Ovplyvňovanie mikroklímy závisí aj od množstva vysadených stromov. V lete stromy poskytujú tieň a ochladzujú svoje okolie lepšie a efektívnejšie než akékoľvek klimatizačné zariadenie. Pod stromami môžeme namerať až o 30 C nižšiu teplotu než v okolí, v noci naopak teplotu o tri stupne vyššiu.

Zmierňujú následky prívalových dažďov

Stromy zadržiavajú počas prudkých dažďov vodu v okolí a predchádzajú tak záplave ulíc. Stromy svojimi koreňmi viažu vodu v pôde. Fungujú ako špongia, vodu pri daždi naviažu a potom pomaly opäť vypúšťajú.

Vytvárajú krajšie a príjemnejšie prostredie

Okrem toho, že stromy skrášľujú mestá a verejné priestranstvá, zlepšujú životné prostredie a vytvárajú aj prirodzenú scenériu, ktorá nás dokáže upokojiť a zlepšiť náladu. Zároveň stromy v meste znamenajú pre nás väčší kontakt s prírodou a prínašajú do mesta život v podobe vtákov, hmyzu či cicavcov.

Znižujú hluk

Stromy a kríky pôsobia aj ako protihluková bariéra. Pás stromov širokých 10 m znižuje hluk o 1 – 6 dB.

Zlepšujú ovzdušie

Pôsobia ako filter viažuci prach, oxidy síry a dusíka, oxid uhoľnatý a iné škodliviny v ovzduší. V mestách zachytávajú listnaté stromy až 27 % a ihličnaté 28 % prachu.

Zvyšujú biodiverzitu

Stromy v meste znamenajú pre nás viac kontaktu s prírodou, pretože prinášajú so sebou rôzne podoby života - vtáky, cicavce, hmyz...

Aké stromy sadíme v Bratislave?

1/9 Quercus robur “Fastigiata Koster”

Dub letný

Tento strom je čiastočne neopadavý, úplne mrazuvzdorný a nenáročný na pestovanie a starostlivosť. Má podlhovasté zvlnené laločnaté tmavozelené listy a v staršom veku zvráskavenú kôru. Táto odroda je vďaka svojmu úzkemu tvaru vhodná nielen do parkov a záhrad, ale aj na výsadbu stromoradia.

2/9 Corylus colurna

Lieska opadavá

Tento jednodomý, opadavý, nevysoký strom pochádza z juhovýchodnej Európy, Kaukazu a juhozápadnej Ázie. Hodí sa do suchého mestského prostredia, kde sa vysádza buď ako solitér či v lemoch pozdĺž ciest a tiež na spevnenie svahov.

3/9 Koelreuteria panniculata "Fastigiata"

Jaseňovec metlinatý Fastigiata (stĺpovitý)

Tento stredne veľký okrasný strom do tieňa dorastá do výšky a šírky asi 9 m. Na jar zaujme svojimi žltými kvetmi. Pre svoju odolnosť voči suchu je vhodný na mestskú výsadbu ako solitér alebo ako kvalitný okrasný strom.

4/9 Gleditsia triacanthos “Skyline”

Gledíčia trojtŕňová Skyline

Tento opadavý strom široko okrúhleho tvaru, s otvorenou, širokou korunou a mierne prevísajúcimi konármi je beztŕňový. Dobre rastie na slnečnom stanovišti vo všetkých typoch pôd a je úplne mrazuvzdorný. Krášli mestské priestranstvá svojím elegantným olistením.

5/9 Gleditsia triacanthos "Sunbrust"

Gledíčia trojtŕňová

Tento stredne vysoký strom je pôvodom zo Severnej Ameriky. Jej opadavé listy majú až 20 cm a pripomínajú list paprade. Koruna je elegantná, redšia. Keďže dobre odoláva znečisteniu, je veľmi vhodná na výsadbu stromoradí, na parkoviská či do mestských záhrad.

6/9 Prunus serrulata Kanzan

Čerešňa japonská Kanzan

Odolná forma okrasnej japonskej čerešne. Je to zdravo rastúci malý až stredne veľký, opadavý strom. Na jar je pokrytý gejzírom krásnych, veľkých, purpurovo-ružových kvetov a krátko po nich sa na ňom objavia mladé bronzové listy. Je to vynikajúci strom na alejovú výsadbu alebo pestovanie ako solitér v trávniku.

7/9 Amelanchier lamarckii "Ballerina"

Muchovník Lamarckov Ballerina

Tento veľmi pekný severoamerický ker alebo malý strom je atraktívny počas všetkých ročných období. Táto nižšia drevina so vzpriamenými kmienkami je ideálnou solitérnou rastlinou pre záhon pozostávajúci z krov alebo zmiešaných rastlín či už na slnku alebo v polotieni.

8/9 Fraxinus excelsior "Fastigiata Pyramidalis“

Jaseň štíhly

Tento listnatý strom z čeľade olivovité sa vyskytuje na Slovensku prevažne v nížinách a výrazne je zastúpený najmä v dunajských lužných lesoch. Vysádza sa ako okrasný strom v parkoch. Je to drevina stĺpovitého rastu, odolná voči suchu a vhodná do úzkych priestorov.

9/9 Liquidambar styraciflua

Ambrovník styraxový

Ambrovník styraxový je veľmi obľúbený strom do verejných výsadieb. Vysádzame ho pre krásny tvar listov a ich nádherné jesenné sfarbenie - od tmavo purpurovej farby cez fialovo-hnedú, žltooranžovú až po šarlátovú a vínovo červenú. Tieto všetky farby listov možno na jeseň často nájsť na jedinom strome.

Pozrite si videá s našimi odborníkmi na zeleň

Pozrite si, ako výsadba v rámci projektu 10 000 stromov prináša život do nášho mesta

PoPredHandle

Dúbravka pred

Dúbravka po

PoPredHandle

Dúbravka pred

Dúbravka po

Bratislava potrebuje viac stromov

Zapojte sa do výsadby v rámci projektu 10 000 stromov a pomôžte spraviť Bratislavu zelenším a príjemnejším miestom pre život.


Bratislava potrebuje viac stromov

Zavlažovacie vaky

Pri novovysadených stromoch v uliciach Bratislavy si môžete všimnúť zavlažovacie vaky. Do vakov sa zmestí až 65 litrov vody, ktorá sa postupne v priebehu 6 - 8 hodín po kvapkách uvoľňuje do pôdy. Mladý stromček je tak úmerne poliaty a jeho koreňovej sústave nehrozí preliatie.

Zavlažovanie vakmi je od výsadby naplánované na 3 roky, v režime 4-krát mesačne, v teplejšom období 6-krát mesačne. V rovnakom režime zavlažujeme stromy aj bez prítomnosti vakov zvyšujúcich efektivitu zavlažovania. Ak by ste si napriek tomu všimli, že sa nejakému mladému stromu nedarí, budeme radi, ak nás budete kontaktovať.

Aj vďaka vakom bude Bratislava zelenšia. Zároveň prosíme všetky Bratislavčanky a Bratislavčanov, aby vaky zavlažujúce mladé stromčeky neodcudzovali. V prípade, že si všimnete krádež, prosím, kontaktujte políciu.

Máte otázku? Kontaktujte nás

Táto stránka je chránená službou reCaptcha od spoločnosti Google a vzťahujú sa na ňu podmienky Ochrany osobných údajov a Obchodné podmienky

Contact

Sociálne siete hlavného mesta Bratislava

Najnovšie informácie v našom newsletteri

Chcete dostávať pravidelné informácie o tom, čo sa deje v našom meste? Už čoskoro spustíme susedský newsletter. Napíšte nám Vašu emailovú adresu aby ste boli medzi prvými.

Mesto Bratislava

Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy
Primaciálne námestie č. 1
814 99 Bratislava


[email protected]+421 259 356 111